Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Jazyková mandle (lat. tonsilla lingualis) je jedna z mandlí, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. V případě jazykové mandle se jedná o nakupení lymfatické tkáně u kořene jazyka, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu). Viz také jazyk, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh.

Jazyk (lat. lingua) hraje důležitou úlohu při žvýkání, polykání, tvorbě řeči a vnímání chuti. Na sliznici jazyka se nacházejí jazykové papily, v nichž jsou umístěny chuťové pohárky. Obrázek: Jazyk – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Jazykohltanový nerv (lat. nervus glossopharyngeus) neboli IX. hlavový nerv je jeden z hlavových nervů. Stejně jako všechny ostatní hlavové nervy se vyskytuje v páru. Jazykohltanový nerv je smíšený nerv, tzn. přenáší signály oběma směry (dovnitř i ven z centrálního nervového systému). Tento nerv zásobuje jazyk, měkké patro, hltan a příušní žlázu. Viz také hlavové nervy.

Jazykové papily neboli papily jazyka (lat. papillae linguales) jsou drobné bradavkovité výběžky na sliznici jazyka, které jazyku dodávají jeho charakteristickou drsnou strukturu. Na povrchu lidského jazyka se nacházejí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mechanické papily – jazyku pomáhají ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti: nitkovité papily, chuťové papily – obsahují chuťové pohárky: houbovité papily, listovité papily, hrazené papily. Obrázek: Jazyk je pokrytý jazykovými papilami, které obsahují chuťové pohárky citlivé na chemické látky obsažené v jídlech a nápojích. V různých oblastech jazyka se nacházejí různé typy papil. Chuťové pohárky obsahují specializované chuťové buňky, které reagují na chemické podněty rozpuštěné ve slinách. Tyto receptorové buňky aktivují senzorické neurony, které jsou součástí lícního nervu (VII. hlavového nervu) a jazykohltanového nervu (IX. hlavového nervu). Mikrofotografie: Regents of University of Michigan Medical School © 2012) (Zdroj: By OpenStax – https://cnx.org/contents/FPtK1zmh@8.25:fEI3C8Ot@10/Preface, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30147989) Viz také jazyk, papila.

Papily jazyka je jiný název pro jazykové papily. Viz také papila, jazyk.

Zánět krčních mandlí neboli tonzilitida může mít řadu různých příčin. Původci mohou být bakterie nebo viry. Akutní tonzilitida je označována jako angína. Existuje i chronická tonzilitida, která se vyznačuje přítomností zahuštěného hnisu a často i zápachem z úst. Viz také zánět, mandle.

Mandle (v souvislosti s lékařstvím) neboli tonzily (lat. tonsillae) jsou součástí lymfatického systému, kde tvoří jeden z typů lymfatické tkáně. V místech, kde nosní dutina a ústní dutina přecházejí v hltan, se nacházejí mandle tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Jedná se konkrétně o následující mandle: jedna hltanová mandle neboli nosní mandle – nachází se na stropě nosohltanu, dvě Gerlachovy tubární mandle – po levé i pravé straně, vždy v místě vyústění Eustachovy trubice do nosohltanu, dvě patrové mandle neboli krční mandle – po levé i pravé straně, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu), jedna jazyková mandle – nakupení lymfatické tkáně u kořene jazyka, tzn. rovněž v oblasti orofaryngu. Mandle fungují jako první kontaktní místa s antigeny při přijímání potravy a vdechování vzduchu z okolního prostředí. Mandle, podobně jako ostatní typy lymfatické tkáně, se podílejí na správném fungování imunitního systému. Mandle se řadí mezi tzv. sekundární lymfatické orgány. Obrázek: Umístění hltanové mandle (popisek zvýrazněn zeleně), levé patrové mandle (modře), jazykové mandle (oranžově) a některých okolních struktur – schematický nákres. Do Waldeyerova lymfatického okruhu se řadí ještě Gerlachovy tubární mandle, ty však na obrázku nejsou zakresleny. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29294598) Viz také Waldeyerův lymfatický okruh a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz mandle.

Patrové mandle (lat. tonsillae palatinae) neboli krční mandle jsou dvě mandle, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Patrové mandle se nacházejí po levé i pravé straně, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu). Obrázek: Při otevřených ústech jsou bez lékařských pomůcek viditelné pouze patrové mandle; ostatní mandle vidět nejsou. Umístění hltanové mandle je přibližně naznačeno přerušovanou čarou; je však „schovaná“ za měkkým patrem, v oblasti nosohltanu. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29294595) Viz také patro, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh, párový orgán.

Hltanová mandle (lat. tonsilla pharyngealis) neboli nosní mandle je jedna z mandlí, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Hltanová mandle se nachází na stropě nosohltanu. Viz také hltan, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh.

Gerlachovy tubární mandle (lat. tonsillae tubariae) jsou dvě mandle, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Gerlachovy tubární mandle se nacházejí po levé i pravé straně, vždy v místě vyústění Eustachovy trubice do nosohltanu. Viz také mandle, Waldeyerův lymfatický okruh, párový orgán.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků